IFK Kristianstad. I cóż, że ze Szwecji

Choć statystyki przemawiają za Nafciarzami, to jednak starcia ze szwedzkimi drużynami lekkie, łatwe i przyjemne nie były nigdy. Jak będzie w sobotę?

 

Mecz z IFK Kristianstad będzie piątym oficjalnym pojedynkiem płockich szczypiornistów z przedstawicielem ligi szwedzkiej. Do tej pory odnieśli trzy zwycięstwa: w sezonie 2014/15 pokonali Alingsas HK, a w sezonie 1993/94 zwyciężyli raz z IFK Skövde.

Najbliższy przeciwnik, póki co, swoje „pięć minut” wydaje się mieć za sobą. Mistrz Szwecji prawdziwą furorę robił w dwóch poprzednich sezonach, kiedy to pokonywał przed własną publicznością KIF Kolding Kobenhavn, Rhein-Neckar Lowen, PPD Zagreb, czy remisował z Vive Tauronem Kielce. Takie wyniki nie mogły przejść bez echa i największe kluby w Europie szybko ustawiły się w kolejce po najbardziej utalentowanych zawodników z talii trenera Oli Lindgrena.

Wiadomo też było, że bez odpowiedniego zaplecza finansowego ciężko będzie utrzymać Jerry Tollbriga, Nebojsę Simica, Christiana O’Sullivana, Kristiana Bjornsena i Imana Jamaliego. Choć ten ostatni otwarcie przyznawał, że Kristianstad jest dla niego jedynie przystankiem w karierze. Odejście przed obecnym sezonem dwóch pierwszych, to poważne osłabienie ekipy IFK. W miejsce Simica (MT Melsungen) przyszedł doświadczony Richard Kappelin, który ma za sobą występy we Francji, Danii i Hiszpanii, ale bez większych sukcesów na koncie. Odejście Tollbriga (Rhein-Neckar Lowen) pozostało natomiast bez odpowiedzi, otwierając tym samym drzwi do miejsca w składzie Viktorowi Hallenowi. Ten zaś sumiennie spłaca kredyt zaufania, będąc obok Tima Sörensena najskuteczniejszym obecnie graczem z Kristianstad. - Dotarcie do TOP16 ciągle jest naszym marzeniem. Chcemy jednak dbać o rozwój młodych i zdolnych zawodników. Oczywiście chcemy też jednocześnie prezentować atrakcyjny handball - mówił przed sezonem menedżer klubu Jesper Larson.

Mimo takiego exodusu największych gwiazd, w kolejce do zaistnienia w wielkim świecie piłki ręcznej już czekają następcy, którzy nie skończyli jeszcze 23 lat. Można tutaj wspomnieć bramkarza Leo Larssona, islandzkiego kołowego Arnara Freyra Arnarssona, czy rozgrywających Philipa Henningssona oraz Albina Lagergrena. Którego z nich gwiazda rozbłyśnie najbardziej w tym sezonie? Wszyscy już teraz stanowią o sile ekipy Oli Lindgrena i to właśnie na nich w sobotę najbardziej powinni uważać podopieczni Piotra Przybeckiego.

Przypuszczalny skład IFK Kristianstad:
Bramkarze: Leo Larsson, Richard Kappelin
Skrzydłowi: Viktor Hallen, Tim Sörensen, Johannes Larsson, Anton Persson
Rozgrywający: Philip Henningsson, Albin Lagergren, Olafur Gundmundsson, Helge Freiman, Gunnar Steinn Jonsson, Inge Aas Erikssen, Evon Mohlin
Kołowi: Mario Lipovac, Arnar Freyr Arnarsson

Historia spotkań Nafciarzy z drużynami ze Szwecji:
Sezon 2014/2015 – faza grupowa VELUX EHF Ligi Mistrzów
ORLEN Wisła Płock – Alingsas HK 28:25
Alingsas HK – ORLEN Wisła Płock 22:23

Sezon 1993/1994 – ¼ Pucharu EHF
Petrochemia Płock – IFK Skövde 26:22
IFK Skövde – Petrochemia Płock 24:22

Najlepsi

średnia: 4.47
średnia: 4.19
średnia: 4.13

Najskuteczniejsi

59 G / 10 M
Liga Mistrzów: 21 G / 5 M
PGNiG Superliga: 38 G / 5 M
47 G / 13 M
PGNiG Superliga: 27 G / 8 M
Liga Mistrzów: 20 G / 5 M
43 G / 12 M
PGNiG Superliga: 26 G / 7 M
Liga Mistrzów: 17 G / 5 M