Nafciarze w boju o Mistrzostwa Świata

To będzie bardzo ważny weekend dla polskiej piłki ręcznej. Reprezentacja naszego kraju, pod wodzą Piotra Przybeckiego, rozpoczyna marsz po awans do turnieju finałowego Mistrzostw Świata 2019.

 

Niestety, po ostatnim niepowodzeniu w kwalifikacjach do Mistrzostw Europy, ścieżka, po której będą kroczyć Polacy, jest dosyć kręta. Po raz pierwszy od kilkunastu lat Biało-czerwoni muszą wziąć udział w turnieju pre-kwalifikacyjnym. I o ile kraje, takie jak Kosowo czy Cypr, z którymi przyjdzie się mierzyć naszym reprezentantom, są raczej egzotycznie, o tyle Portugalia już nie.

Szczypiorniści z Półwyspu Iberyjskiego w kwalifikacjach do poprzedniego Mundialu okazali się tylko o dwie bramki gorsi od Islandii, a na drodze do EHF EURO 2018 stanęli im Niemcy i Słoweńcy. Nie będzie zatem niespodzianką, jeśli w niedzielę gospodarz turnieju, Portugalia właśnie i Polska, staną naprzeciw siebie z kompletem zwycięstw na koncie. Pojedynek ten przyniesie nam wówczas szczególne emocje. Polskę reprezentował będzie nie tylko trener ORLEN Wisły Piotr Przybecki, ale także Michał Daszek, Przemysław Krajewski, Tomasz Gębala, Maciej Gębala i Adam Morawski. Po drugiej stronie zobaczymy natomiast Gilberto Duarte i jeszcze niedawnego kołowego Nafciarzy Tiago Rochę.

O awans do kolejnej fazy kwalifikacji powalczą również innych gracze ORLEN Wisły Płock: Rumunia z Danem-Emilem Racotea oraz Valentinem Ghioneą z Włochami, Wyspami Owczymi i Ukrainą; natomiast Bośnia i Hercegowina z Marko Tarabochią rozegra rewanż ze Szwajcarią (w pierwszym meczu Bośniacy wygrali 24:21, a pięć bramek zdobył nasz rozgrywający).

Plan występów Nafciarzy w kwalifikacjach do MŚ 2019:

Czwartek 11.01.
Rumunia – Włochy

Piątek 12.01.
Polska – Kosowo - godz. 18.15 TVP Sport
Portugalia – Cypr
Rumunia - Wyspy Owcze

Sobota 13.01.
Cypr – Polska – godz. 21.30 TVP Sport
Kosowo - Portugalia
Bośnia i Hercegowina – Szwajcaria
Rumunia - Ukraina

Niedziela 14.01.
Portugalia – Polska, godz. 19.00 TVP Sport

Najlepsi

średnia: 4.62
średnia: 4.32
średnia: 4.04

Najskuteczniejsi

120 G / 21 M
PGNiG Superliga: 72 G / 11 M
Liga Mistrzów: 48 G / 10 M
74 G / 23 M
PGNiG Superliga: 51 G / 13 M
Liga Mistrzów: 23 G / 10 M
69 G / 21 M
PGNiG Superliga: 38 G / 12 M
Liga Mistrzów: 31 G / 9 M