Bjerringbro-Silkeborg – prezentacja drużyny

Przed sezonem jednym z celów wicemistrzów Danii był awans do fazy pucharowej Ligi Mistrzów. Swój cel zrealizowali, ale czy Nafciarze pozwolą im na więcej?

Dwa sezony temu Bjerringbro-Silkeborg było naszym grupowym przeciwnikiem w Lidze Mistrzów i bezpośrednim rywalem do awansu. Na tle takich zespołów jak Barcelona Lassa, Paris Saint-Germain czy Telekom Veszprem kibice postrzegali Duńczyków jako pierwszą realną szansę na zdobycz punktową. Rzeczywistość jednak szybko zweryfikowana te oczekiwania, a wyjazdowa przegrana różnicą dziewięciu bramek kosztowała nas później awans do TOP16. Z tamtego okresu w naszych szeregach zostało sześciu zawodników, w składzie BSV – ośmiu. Jednym z nich jest kapitan wicemistrzów Danii, żywa legenda duńskiego szczypiorniaka, którego występy mocno napsuły nam krwi – Michael Knudsen.

Doświadczenie w cenie

Obecne BSV to doświadczony zespół. Wystarczy wspomnieć o takich tuzach światowego handballa, jak wspomniany Knudsen, Jesper Noddesbo, Sebastian Skube, Nikolaj Markussen, czy Mads Nielsen. Wąski, ale silny jakościowo skład uzupełniają młodzi zdolni zawodnicy, a należy pamiętać, że mówimy o kraju z bardzo bogatą tradycją jeśli chodzi o piłkę ręczną, który od kilkunastu dobrych lat nie opuszcza światowego topu. Na ostatnich mistrzostwach świata Dania zdobyła złoty medal, mając w swoim składzie trzech zawodników Bjerringbro-Silkeborg – Nikolaja Markussena, Nikolaja Øris Nielsena oraz Jóhana Hansena. Tego pierwszego w ORLEN Arenie na pewno nie zobaczymy. Mierzący 212 cm rozgrywający będzie musiał przejść operację i prawdopodobnie do końca sezonu nie wybiegnie już na parkiet.

Trudny początek roku

W fazie grupowej BSV doznało tylko dwóch porażek, ale do ostatniego meczu musiało drżeć o awans. Ostatecznie zwycięstwo nad Sportingiem Lizbona pozwoliło im zająć pierwsze miejsce w grupie C. Podopiecznym Petera Bredsdorff-Larsena gorzej idzie na lokalnym podwórku. Sześć przegranych w 22 meczach zepchnęło BSV na czwarte miejsce w tabeli, a ostatnie wyniki mogą wskazywać na lekką zadyszkę Bjerringbro-Silkeborg. Na początku lutego BSV przegrało u siebie z Team Tvis Holstebro 33:37, a tydzień później na wyjeździe z Aalborgiem 33:34. W czwartek BSV przełamało się w meczu z dwunastym w tabeli Lemvig, zwyciężając 33:27. Niemniej różnice punktowe w czubie tabeli są na tyle małe, że żadnego scenariusza nie należy przedwcześnie przekreślać. Tym bardziej, że piąte w tabeli jest Skjern, mistrz kraju i również tegoroczny uczestnik Ligi Mistrzów.

Przypuszczalny skład:
Bramkarze: Rezar, Larsen
Skrzydłowi: Pedersen, Hansen, Hundstrup
Rozgrywający: Nikolaj Nielsen, Mads Nielsen, Lassen, Skube, Plougstrup, Thomsen
Kołowi: Knudsen, Noddesbo, Thiemer

Trener: Peter Bredsdorff-Larsen

Udziały (łącznie z sezonem 2018/19): 5
TOP 16 (2): 2012/13, 2016/17
Faza grupowa (1): 2011/12
Kwalifikacje (1): 2010/11

Najlepsi

średnia: 4.63
średnia: 4.31
średnia: 4.12

Najskuteczniejsi

177 G / 33 M
PGNiG Superliga: 123 G / 20 M
Liga Mistrzów: 54 G / 13 M
110 G / 35 M
PGNiG Superliga: 71 G / 22 M
Liga Mistrzów: 39 G / 12 M
109 G / 37 M
PGNiG Superliga: 81 G / 23 M
Liga Mistrzów: 28 G / 13 M