21 czerwca poznamy skład VELUX EHF Ligi Mistrzów 2019/2020

Aplikacje do udziału w kolejnej odsłonie VELUX EHF Ligi Mistrzów złożyło 35 klubów, z których Komitet Wykonawczy wybierze 28.

EHF opublikowała również kryteria, którymi będzie się kierowała przy wyborze drużyn do obsady grup A, B, C i D Ligi Mistrzów. Są to miejsce rozgrywania spotkań, prawa telewizyjne, ranking ligi krajowej, średnia liczba widzów na hali, wyniki sportowe osiągane w europejskich pucharach, potencjał sponsorski, spełnienie obowiązków i przepisów oraz swobodę mediów.

Na podstawie listy rankingowej EHF 20 drużyn (wszyscy mistrzowie swoich krajów) zgłosiło swoje zgłoszenia. Ponadto 15 klubów uprawnionych do udziału w Pucharze EHF złożyło wniosek o uczestnictwo w rozgrywkach Ligi Mistrzów. W tym gronie znalazła się ORLEN Wisła Płock.

Losowanie ewentualnych turniejów kwalifikacyjnych odbędzie się w środę 26 czerwca w siedzibie EHF w Wiedniu, a losowanie fazy grupowej w czwartek 27 czerwca w Erste Campus, również w stolicy Austrii.

VELUX EHF Liga Mistrzów 2019/2020 będzie rozgrywana w tym samym trybie, co poprzednie trzy edycje, czyli z 28 drużynami w fazie grupowej podzielonymi na cztery grupy: Grupy A i B będą składać się z ośmiu zespołów, podczas gdy Grupy C i D będą liczyły sześć drużyn.

Lista drużyn zarejestrowanych na podstawie rankingu EHF (20):
BLR - HC Meshkov Brest
CRO – HC PPD Zagreb
DEN – Aalborg Handbold
ESP – Barça
FIN – Cocks
FRA – Paris Saint-Germain Handball
GER – SG Flensburg-Handewitt
HUN – Telekom Veszprém HC
ISL – Selfoss
MKD – HC Vardar
NOR – Elverum Håndball
POL – PGE VIVE Kielce
POR – FC Porto Sofarma
ROU – CS Dinamo Bucuresti
RUS – Chekhovskie Medvedi
SLO – RK Celje Pivovarna Lasko
SUI – Kadetten Schaffhausen
SVK – Tatran Presov
SWE – IK Sävehof
TUR – Besiktas Aygaz
UKR – HC Motor Zaporozhye

Lista pozostałych klubów ubiegających się do uczestnictwo w rozgrywkach Ligi Mistrzów (15)
DEN – GOG
ESP – Bidasoa Irun
FRA – Montpellier HB
FRA – HBC Nantes
FRA – Chambery Savoie Montblanc Handball
GER – THW Kiel
GER – SC Magdeburg
HUN – MOL-Pick Szeged
LUX – Handball Esch
MKD – HC Eurofarm Rabotnik
MKD – HC Metalurg
NOR – OIF Arendal Elite
POL – ORLEN Wisla Plock
POR – Sporting Clube Portugal
SWE – IFK Kristianstad

Najlepsi

średnia: 4.63
średnia: 4.37
średnia: 4.21

Najskuteczniejsi

248 G / 44 M
PGNiG Superliga: 169 G / 28 M
Puchar Polski: 19 G / 2 M
Liga Mistrzów: 60 G / 14 M
148 G / 46 M
PGNiG Superliga: 98 G / 30 M
Puchar Polski: 8 G / 3 M
Liga Mistrzów: 42 G / 13 M
146 G / 48 M
PGNiG Superliga: 106 G / 31 M
Puchar Polski: 10 G / 3 M
Liga Mistrzów: 30 G / 14 M