Zmarł Edward Koziński

W wieku 71 lat zmarł były trener i wychowawca płockich szczypiornistów Edward Koziński.

Edward Koziński był wychowankiem MKS Jutrzenki Płock, kapitanem pierwszej historycznej jej siódemki (1962). W latach 60-tych był czołowym zawodnikiem Wisły, a następnie asystentem trenera Stanisława Sulińskiego. Od 1979 roku pracował jako szkoleniowiec pierwszego zespołu Wisły, awansując z nim już na stałe do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Następnie przez wiele lat prowadził grupy młodzieżowe w naszym klubie, wychowując wielu byłych naszych zawodników oraz reprezentantów Polski. W styczniu 2002 roku ponownie objął zespół ORLEN Wisły Płock (ówczesny ORLEN Płock), zdobywając z nim drugie w historii mistrzostwo Polski. Pracował również jako trener Nielby Wągrowiec oraz Azotów Puławy.

Po przejściu na emeryturę, jak tylko zdrowie mu pozwalało, często pojawiał się w hali ORLEN Areny nie tylko jako kibic, ale również trener zespołu Legend naszego klubu podczas pokazowych meczów otwierających sezon.

- Czym się powinien cechować prawdziwy Wiślak? – po wielu latach doświadczenia i szkolenia młodzieży mogę tak określić zawodnika, który gra znakomicie przede wszystkim w obronie, którego można nawet określić słowem „upierdliwy”, który nigdy nie odpuści. Nie chodzi o to, że gryzie, kopie, bije, tylko o to, że walczy do końca. Ale w moich czasach taki charakter można było łatwiej wypracować, bo wszyscy pochodziliśmy z jednego miasta, nawet z jednej ulicy, więc każdy walczył w myśl zasady „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. My trenerzy zawsze tak kształtowaliśmy naszych chłopaków, aby nie byli papierowymi tygrysami – mocnymi nie w gębie, a w czynach. Bo to nie chodzi o to, żeby dużo gadać, tylko wykazać się na boisku – żeby zawodnik nie bał się gry na kontakcie, żeby nie ugięły się pod nim nogi przed większą publicznością, żeby nie pękł, jak w 60. minucie meczu podejdzie do rzutu karnego. Przez moje ręce przeszło dziesiątki zawodników. Wielu z nich odniosło sukces i jestem z tego dumny – mówił w jednym z wywiadów Edward Koziński.

Edward Koziński pozostanie na stałe w pamięci płockiego środowiska piłki ręcznej.

Najlepsi

średnia: 4.71
średnia: 4.32
średnia: 4.2

Najskuteczniejsi

105 G / 26 M
PGNiG Superliga: 73 G / 17 M
Liga Mistrzów: 32 G / 9 M
94 G / 24 M
PGNiG Superliga: 63 G / 15 M
Liga Mistrzów: 31 G / 9 M
87 G / 27 M
PGNiG Superliga: 47 G / 17 M
Liga Mistrzów: 40 G / 10 M