Jerko Matulić zasili szeregi ORLEN Wisły Płock

Chorwacki skrzydłowy Jerko Matulić będzie zawodnikiem ORLEN Wisły Płock przynajmniej do 15 grudnia 2019 roku.

- Transfer Matulicia podyktowany był przede wszystkim kontuzją Michała Daszka, który do treningów z drużyną wróci w okolicach listopada. Pozostawienie tej pozycji obsadzonej przez jednego zawodnika niemal przez pół sezonu było nieco ryzykowne. Nie szukaliśmy na siłę, bo były inne priorytety, ale cały czas rozglądaliśmy się za jakimś rozwiązaniem, w efekcie czego dołączył do nas Jerko Matulić. Tym samym transfer ten zamyka naszą kadrę na sezon 2019/2020 i z niecierpliwością wyczekujemy startu rozgrywek - powiedział prezes SPR Wisły Płock Robert Czwartek.

- Podpisana umowa z Jerko obowiązuje do 15 grudnia tego roku. Ewentualna dalsza gra Matulicia w naszym klubie jest uzależniona od dwóch czynników - sportowego i finansowego. Zobaczymy, jak Jerko będzie się spisywał w rywalizacji z Mateuszem Góralskim, a także czy uda nam się porozumieć w kwestii przedłużenia umowy. Póki co, dołączył już do zespołu, więc na tę chwilę temat zastępstwa dla Michała Daszka udało nam szczęśliwie zakończyć i w spokoju kontynuujemy przygotowania do nowego sezonu. - mówi Dyrektor Sportowy Adam Wiśniewski.

- Myślę, że w przerwie letniej solidnie wzmocniliśmy nasz zespół. Trener Sabate otrzymał graczy, których oczekiwał i teraz przed nim ciężka praca, aby wszystkie te klocki poukładać. Na pewno czas będzie działał na korzyść tej drużyny – zakończył Wiśniewski.

Jerko Matulić to 29-letni skrzydłowy, mający na koncie kilka znaczących sukcesów, m.in. zwycięstwo w SEHA League, czy mistrzostwo (x4) i Puchar (x4) Chorwacji z RK Zagrzeb. Lata 2014-2016 spędził we francuskim Chambery Savoie (44 mecze/158 bramek w LIDL Starligue), z którym dotarł do Final Four Pucharu EHF. Następnie zasilił szeregi HBC Nantes (46/62). Z tym zespołem sięgnął po srebrny i brązowy medal LIDL Starligue, Puchar i Superpuchar Francji (2017), a także wystąpił w finale VELUX EHF Champions League 2017/2018. Kolejnym przystankiem w jego karierze była PGNiG Superliga i zespół KS Azotów-Puławy. W 24 występach na polskich parkietach 79 razy wpisał się na listę strzelców.

Matulić to także mistrz świata juniorów z 2009 roku i reprezentant Chorwacji, z którą wystąpił na Mistrzostwach Świata 2011 oraz 2017.

- Bardzo się cieszę z tej umowy. Po odejściu z Azotów czekałem na poważną ofertę z topowego klubu, ale ten rynek jest dość mały, szczególnie jeśli chodzi o skrzydłowych. Puławy to nie był ten poziom, którego się spodziewałem, dlatego poprosiłem o wcześniejsze rozwiązanie kontraktu. Jednym z moich najważniejszych oczekiwań była gra w Lidze Mistrzów. Ostatni mój występ to Final Four w 2018 roku i bardzo tęsknię za tymi rozgrywkami. To bez wątpienia najlepsza rywalizacja w klubowej w piłce ręcznej – mówi Jerko Matulić. – Moim najbliższym celem jest to, aby jak najszybciej dołączyć do drużyny i zaadaptować się do nowego stylu, a później grać jak najlepiej. Rozmawiałem już z trenerem Sabate i bardzo się cieszę na tę współpracę. Na razie nie myślę o mojej dalszej przyszłości, ale na pewno wrócimy do tego tematu w grudniu. Teraz będę skupiał się tylko na jak najlepszej grze i ze swojej strony mogę tylko dodać, że Wisła to klub, jakiego szukałem – kończy Chorwat.

Matulić będzie dziewiątym graczem, który w przerwie letniej zasilił szeregi Nafciarzy. Wcześniej zrobili to Niko Mindegia, Alvaro Ruiz, Ivan Stevanović, Philip Stenmalm, Zoltan Szita, Mikołaj Czapliński, Leon Susnja i Konstantin Igropulo.

ORLEN Wisłę Płock natomiast opuścili: Marcin Wichary, Adam Borbely, Tomasz Gębala, Nemanja Obradović, Dan-Emil Racotea, Marko Tarabochia, Nacho Moya, Jose Guilherme de Toledo i Aleks Olkowski.

Najlepsi

średnia: 4.29
średnia: 4.23
średnia: 4.13

Najskuteczniejsi

82 G / 15 M
PGNiG Superliga: 44 G / 8 M
Liga Europejska: 38 G / 7 M
77 G / 17 M
PGNiG Superliga: 46 G / 9 M
Liga Europejska: 31 G / 8 M
75 G / 20 M
PGNiG Superliga: 42 G / 12 M
Liga Europejska: 33 G / 8 M