PGNiG Superliga #14: Pierwsza przegrana ORLEN Wisły

W szlagierowym pojedynku PGNiG Superligi ORLEN Wisła przegrała na wyjeździe z Vive Tauron Kielce 23:26.

Ustawienie wyjściowe: Corrales – Mihić, Duarte (atak), Zhitnikov, de Toledo, Ghionea, Gębala M., Pušica (obrona)

Opis meczu: Początek szlagieru PGNiG Superligi lepiej zaczęli Nafciarze. Dobrze ustawiona obrona i wysoka skuteczność w ofensywie pozwoliła im w 12.min. wyjść na prowadzenie 7:3. Podopieczni Piotra Przybeckiego imponowali szczególnie znakomitą postawą w defensywie z agresywnym wyjściem do przeciwnika. Takie zachowanie naszych zawodników wyraźnie wybijało kielczan z rytmu, przez co ich akcjom brakowało odpowiedniej dynamiki. Kiedy jednak kolejne dwie bramki padły łupem gospodarzy, szkoleniowiec Wiślaków poprosił o czas. Gra się wyraźnie zaostrzyła, a kibice zebrani w Hali Legionów i przed telewizorami oglądali już zdecydowanie więcej walki, niż składnych akcji. Niestety nasi zawodnicy zatracili skuteczność z pierwszych minut i grający w osłabieniu kielczanie doprowadzili do remisu 7:7. Po kolejnych dwóch nieudanych akcjach w ataku naszego zespołu Vive wyszło na pierwsze w tym spotkaniu prowadzenie 8:7. Wiślacy pozostawali bez bramki przez prawie dziesięć minut, aż wreszcie przy przewadze jednego zawodnika niemoc strzelecką przełamał Dmitry Zhitnikov (8:8). W Hali Legionów ponownie zagotowało się w 25.min., kiedy czerwoną kartką został ukarany Michał Daszek. Nasz skrzydłowy egzekwując rzut karny trafił w głowę Filipa Ivicia, choć trudno jednoznacznie rozstrzygnąć, czy bramkarz Kielc interweniował, czy stał w bezruchu. Ostatnie minuty pierwszej połowy to obrazki twardych interwencji z obu stron, ale na przerwę Wiślacy zeszli niestety ze stratą dwóch bramek do gospodarzy.

( 41 gł. )

Początek drugiej połowy w wykonaniu ORLEN Wisły nie był już tak efektowny jak przed przerwą. Nasi zawodnicy mieli poważne problemy w ataku, co na kolejne kontry zamienili kielczanie i ich przewaga urosła do czterech oczek (15:11). Od razu na taki obrót spraw zareagował trener Piotr Przybecki. Nafciarzom wciąż największe problemy sprawiał duet Zorman-Aginagalde. Receptą na ich grę miała być obrona 5-1, ale wciąż dużo piłek było adresowanych na szósty metr. W 40. min. przewaga kielczan urosła do czterech oczek, ale wówczas dobrze zafunkcjonowała nasza obrona, a wybronione piłki zostały zamienione na trzy kolejne bramki (18:17). Jednym z mankamentów Nafciarzy były rzuty karne – w całym meczu wykorzystane tylko dwa na pięć prób. Między innymi ten element uniemożliwiał Wiślakom bardziej efektywną pogoń za Vive. Niemniej goście cały czas utrzymywali z gospodarzami bramkowy kontakt i nie pozwalali im na niebezpieczne powiększenie przewagi. Sytuacja zmieniła się niekorzyść ORLEN Wisły dopiero w 55.min. Wówczas przy stanie 22:21 dwukrotnie do bramki Marcina Wicharego trafili gospodarze i przewaga Vive urosła do trzech oczek. Skutecznie odpowiedział Lovro Mihić, ale w kolejnej akcji na ławkę kar usiedli Maciej i Tomasz Gębala. To był decydujący moment tego pojedynku, gdyż kielczanom udało się utrzymać tę przewagę i ostatecznie zwyciężyć 26:23.

Vive Tauron Kielce - Orlen Wisła Płock 26:23 (13:12)

Vive Tauron: F.Ivić (28% 7/28, 2/4 k) - T.Reichmann(2, 2/3k), M.Jachlewski, M.Štrlek(3), D.Djukić(2), J.Aginagalde(5, 1/1k), M.Kus, M.Jurecki(1), P.Chrapkowski(2), K.Bielecki(1), K.Lijewski(3), M.Jurkiewicz, P.Paczkowski(3), U.Zorman(4)

Orlen Wisła: M.Wichary (40% 3/8, 1/2 k), R.Corrales (17% 4/21, 0/2 k) - M.Daszek, A.Wiśniewski(2), V.Ghionea(3, 0/1k), L.Mihić(3, 1/1k), M.Gębala(2), T.Rocha(1, 1/2k), Z.Kwiatkowski, G.Duarte, M.Pušica, T.Gębala, S.Ivić(2), M.Tarabochia(4), J.Toledo(1), D.Zhitnikov(5)

Upomnienia: M.Jachlewski, P.Chrapkowski, P.Paczkowski - A.Wiśniewski, Z.Kwiatkowski, M.Gębala

Kary: Vive Tauron 12 min (K.Lijewski 4 min, M.Jachlewski 2 min, D.Djukić 2 min, M.Kus 2 min, P.Chrapkowski 2 min) - Orlen Wisła 18 min (Z.Kwiatkowski 4 min, A.Wiśniewski 2 min, L.Mihić 2 min, M.Gębala 2 min, M.Pušica 2 min, T.Gębala 2 min, S.Ivić 2 min, D.Zhitnikov 2 min)