Thomas Sivertsson analizuje FC Porto Vitalis

altThomas Sivertsson, były szkoleniowiec Wisły Płock, przez kilka lat pełnił funkcję asystenta Mattsa Olssona w reprezentacji Portugalii. Dzisiaj analizuje dla nas najbliższego rywala Orlen Wisły w Lidze Mistrzów.

 

- Na początku skorzystam z okazji i pozdrowię wszystkich kibiców Wisły – rozpoczął były trener Nafciarzy - Życzę im wszystkiego dobrego. Mój pobyt w Płocku będę zawsze miło wspominał.

 

Portugalski handball znasz, jak mało kto. Przez kilka dobrych lat wspólnie z Mattsem Olssonem odpowiadaliście za wyniki reprezentacji tego kraju. Co dzisiaj możesz nam powiedzieć o ekipie FC Porto Vitalis?

Thomas Sivertsson - Porto Vitalis w moim odczuciu to doświadczona drużyna. Większość zawodników już od dłuższego czasu gra w drużynie narodowej. Podejrzewam, że cześć kibiców w Polsce może pamiętać remis w meczu Polska - Portugalia kilka lat temu, kiedy jeszcze na dwie minuty przed końcem Portugalia prowadziła trzema bramkami. To świadczy o jakości piłki ręcznej w tym kraju. Porto Vitalis gra handball zorganizowany, na odpowiedniej szybkości. Na każdej pozycji znajdziemy tutaj doświadczonego zawodnika z wysokimi umiejętnościami indywidualnymi, a wszystkim kieruje trener Ljubomir Obradović który ma wizję, jak to ma wyglądać.

 

Przez ostatnie lat tamtejsza piłka ręczna regularnie pnie się w górę. Dzisiaj FC Porto Vitalis to już nie jest chłopiec do bicia.

- Piłka ręczna w Portugalii zrobiła w ostatnich latach olbrzymi krok do przodu. Gdy pracowałem jako asystent w drużynie narodowej, powoli dobijaliśmy do tej europejskiej czołówki. Remisowaliśmy z Polską, wygrywaliśmy mecze kwalifikacyjne ze Słowenią, czy Macedonią. Zawodnicy z każdym rokiem zdobywali coraz więcej doświadczenia. Podobnie Porto Vitalis, które od kilku lat regularnie gra w europejskich pucharach. Wszystko to procentuje dzisiaj.

 

Gilberto Duarte i Tiago Rocha – to chyba dzisiaj najgroźniejsi zawodnicy Smoków. Mógłbyś ich krótko przedstawić płockim kibicom?

- Gilberto to wysoki rozgrywający, przy czym bardzo zwinny i trudny do zatrzymania. Tiago znam bardzo dobrze, ponieważ osobiście z nim pracowałem nad tym, aby stał się kołowym europejskiego formatu. Cechują go również duże gabaryty, ale przy tym nie zatracił swojej koordynacji ruchowej. Potrafi się odnaleźć również w obronie i wyłuskać kilka piłek. Ja zwróciłbym uwagę jeszcze na Joao Ferraza – leworęcznego rozgrywającego, który też potrafi realnie zagrozić bramce przeciwnika.

 

Jak oceniasz szanse obu ekip w sobotnim starciu?

- Wisła to dzisiaj bardzo dobra drużyna i powinna wygrywać takie mecze, jak ten, również na wyjazdach. Ja osobiście liczę tylko i wyłącznie na dobre widowisko.

Najlepsi

średnia: 4.7
średnia: 4.34
średnia: 4.29

Najskuteczniejsi

121 G / 32 M
Liga Mistrzów: 34 G / 11 M
PGNiG Superliga: 87 G / 21 M
110 G / 32 M
Liga Mistrzów: 34 G / 11 M
PGNiG Superliga: 76 G / 21 M
101 G / 35 M
PGNiG Superliga: 55 G / 23 M
Liga Mistrzów: 46 G / 12 M